Milyen szankciók? – rekordmennyiségű orosz földgázt vásárolt az EU 2023-ban
A szakértő rámutatott, Oroszország az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb LNG-szállítójává lépett elő, megelőzve Katart.
A G7 vezetői megegyeztek, hogy globális ársapkát kell kivetni az orosz olajra.
Az olajárak korlátozásával tovább fokoznák Oroszországra gyakorolt nyugati nyomást a G7 vezetői. Az olajárplafon bevezetésével tervük az, hogy meghatározzák hogy milyen legmagasabb áron lehet megvásárolni az orosz olajat, ezzel csökkentve Oroszország bevételét.
A további nyomásgyakorló szankciók fennmaradásához pedig addig ragaszkodik elmondása szerint Olaf Scholz német kancellár, amíg Vlagyimir Putyin orosz elnök el nem ismeri a vereségét Ukrajnában.
– mondta Scholz az általa rendezett háromnapos G7-csúcstalálkozót lezáró sajtótájékoztatón.
Az olajárplafon mögött az az elképzelés áll, hogy a pénzügyi szolgáltatásokat, a biztosításokat és az olajszállítmányok szállítását árplafonhoz kötik. Egy szállítmányozó vagy importőr csak akkor kaphatná meg ezeket, ha elkötelezné magát egy meghatározott maximális ár mellett az orosz olajért.
A G7-ek a gázárak felső határának bevezetését is vizsgálják, amit különösen Olaszország szorgalmazott. Franciaország eközben az összes energiaértékesítésre vonatkozó árplafon bevezetését vetette fel.
A Kreml a találkozó után reagált a nagyhatalmak terveire: közölte, hogy a Gazprom változtatásokat kérhet szállítási szerződéseiben, ha a Nyugat árplafont vezet be.
Nyitókép: LUDOVIC MARIN / AFP / POOL